2. OGVO BİLİM TURNUVASI
NEDİR?

OGVO Bilim Turnuvası ODTÜ GV Ankara Ortaokulu tarafından düzenlenen ve Ankara Okulu, şube okullar ve danışmanlık hizmeti verilen okulların 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerinin katıldığı bir bilim turnuvasıdır.


ÇALIŞMANIN HEDEFLERİ

Bu çalışma ile;
• bir bilimsel konu kapsamında yaratıcılıklarını sergilemelerine imkân sağlamak,
• mevcut yeteneklerinin desteklenerek geliştirilmesine ortam hazırlamak,
• bilimsel yöntem ve teknikleri kullanarak bilgi ve beceri kazanmalarını sağlamak,
• herhangi bir konuda özgün ve farklı düşünceler ortaya koymalarına imkan sağlamak,
• özgüvenlerinin gelişmesine katkı sağlamaktır.


KATEGORİLER

• Fotoğraf
• Poster
• Belgesel film
• Oyun sahneleme
• Anlık çözüm


FOTOĞRAF YARIŞMASI

Yarışmaya öğrenciler bireysel olarak katılır. Fotoğraflar renkli veya siyah beyaz olabilir. Fotoğrafın orijinalini ve ana temasını bozmayacak şekilde dijital müdahale yapılabilir. Fotoğraflar hem dijital ortama kaydedilmeli hem de A3 boyutunda (277*420mm) 5mm kalınlığındaki köpüklü maket kartonuna baskı yaptırılmalıdır. Fotoğraflar dijital ortama JPEG formatında kaydedilmelidir. Fotoğraflar en az 4MP çözünürlükte olmalıdır. Öğrenciler yarışmaya sadece bir adet fotoğrafla katılacaktır. Değerlendirmede fotoğrafın yarışma temasıyla ilişkisi, fotoğraf tekniği, konuyu ifade ediş biçimi, yaklaşım, kompozisyon gibi temel fotoğraf ölçütleri esas alınmalıdır.


POSTER YARIŞMASI

Yarışmaya katılacak ekipler en fazla iki öğrenciden oluşur. Yarışmaya katılacak poster konu ve amaç bakımından özgün ve güncel olmalıdır. Başlık çalışmayı iyi yansıtmalı, problem ve çözüm önerisi ortaya net olarak konulmalı, kullanılan yaklaşım ve yöntemler amaca uygun olmalı, sonuçlar açık ve kolayca anlaşılır biçimde sunulmalı, bilgiler tutarlı, güncel ve tema ile uyumlu olmalıdır. Türkçe doğru kullanılmalı, poster doğru yapılandırılmalı, varsa kullanılan kaynaklar listelenmeli, resim ve grafiklerle göze hitap etmelidir.


BELGESEL FİLM YARIŞMASI

Yarışmaya katılacak ekipler en fazla iki öğrenciden oluşur. Belgesel filmde bilgi-belge araştırması doğru yapılmalıdır. Özgün bir anlatım dili kullanılmalı, bilimsel içerik olarak doğru şekilde kurgulanmalı, görüntü, ses, kurgu ve müziklendirme gibi sinema yetkinlikleri açısından yeterli olmalıdır. Film mp4 formatında ve maksimum 600 MB’a kadar olmalıdır.


OYUN SAHNELEME YARIŞMASI

Yarışmaya katılacak ekipler en fazla üç öğrenciden oluşur. Senaryo özgün olmalı, gerçeğe aykırı olmamalı ve bilimsel açıdan doğru olmalıdır. Türkçe doğru ve etkin bir biçimde kullanılmalıdır. Oyunda kullanılan sözcükler günümüze uygun, net ve anlaşılır bir dille ele alınmalıdır. Oyunda karakterlerin bedensel hareketleri başarılı olmalıdır. Komedi ve dram unsurları doğru şekilde sahneye taşınmalı, sahnenin uzamı ve derinlik, dikey ve yatay olarak başarılı bir şekilde oluşturulmalıdır. Ekipte yer alan oyuncuların beden dili rolüne uygun olmalıdır. Oyuncular sahneye hakim olmalı, karakterlerin kostümü, rol kişisi ve karakterin özellikleri ile uyumlu olmalıdır.


ANLIK ÇÖZÜM YARIŞMASI

Yarışmaya katılacak ekip 3 öğrenciden oluşmak zorundadır. Yarışmada öğrencilere bir problem durumu ve bu problem durumunu çözmeleri için çeşitli materyaller verilecektir. Yarışmacılar problem durumunu verilen materyalleri kullanarak çözerken belli kurallar da olacaktır. Anlık yarışma sonunda problem durumunu çözmeyi başaran yarışmacılardan en başarılı olan ekip Anlık Çözüm Yarışması Birincisi olacaktır.


FİNAL TURNUVASI

Final turnuvasında her kategoride okullarını temsil eden öğrenciler arasından kategori yarışmalarının birincileri seçilir ve bu okullara ödülleri verilir. Buna göre 5 farklı birincilik ödülü verilecektir. Tüm kategorilerde en yüksek puanı toplayan okul ise o yılın turnuva birincisi ilan edilecektir.


BAŞVURU TARİHLERİ

Fotoğraf Kategorisi son başvuru tarihi: 15 Aralık 2017
Poster Kategorisi son başvuru tarihi: 22 Aralık 2017
Oyun Sahneleme Kategorisi son başvuru tarihi: 16 Şubat 2018
Belgesel Film Kategorisi son başvuru tarihi: 16 Şubat 2018
Anlık Çözüm Kategorisi son başvuru tarihi: 2 Mart 2018


BU SENEKİ TEMAMIZ

BİLİM 2040